Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma dişin görünen renginin daha beyaz hale getirilmesi için diş yüzeyine yapılan kozmetik bir tedavi işlemidir. Yetişkin bir insanın diş rengi, gözün beyaz kısmı ile aynı tonda beyaz renkte olmalıdır. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı günümüzde diş renkleri değişmeye ve orijinal beyaz rengini kaybetmeye başlamıştır. Diş beyazlatma, diğer adıyla “dental bleaching” dişin orijinal beyaz rengini tekrar kazanması için diş minesi üzerinde yapılan işleme verile addır. Diş beyazlatma işlemi ile diş rengi belirli bir tona kadar açılabilir.

Sigara içilmesi; sigara dumanı dişler üzerinde sarımsı kahverengimsi lekelenmelere sebep olur.
Aşırı kahve ve çay tüketimi;
Sudaki flor iyonuna bağlı florozis; özellikle ağrı ve Isparta illerimizde sudaki yüksek flor oranına bağlı dişlerde yüzey bozuklukları ve sarımsı renkte lekeler oluşur.
Antibiyotik kullanımı ve bazı ilaçlara bağlı; tetrasiklin gibi antibiyotikler çocukluk yaşlarında kullanımı sonrası dişlerde lekelenmeler oluşur.
Dişlerdeki çatlaklar ve bu çatlakların renklenmesi; dişlerde derin çatlaklar varlığında beyazlatma yapılsa bile tekrar renklenme çok hızlı olur.
Yaşa bağlı renklenme: Yetişkinlik dönemine doğru diş rengi daha kırmızımsı bir beyaz tonuna ulaşır bunun sebebi ise dişin içindeki dentin dediğimiz kemiksi dokunun miktarının artmasıdır. Yaş ilerledikçe ise dişin rengi daha kahverengimsi sarı bir ton alır.
Kanal tedavisi ve dolgu yapılmış dişlerde renk değişikliği; kanal tedavisi yapılan dişler kanal tedavisinde kullanılan malzemelere veya kalan içi kanamaya bağlı renk değiştirir ise bu dişler için internal bleaching denilen dişe içerisinden yapılan bir beyazlatma uygulanır. Dolgu yapılan dişlerde dolgu kenarlarında ve dolgu yüzeyinde uzun dönemde renklenme gözlenir. Dişin dolgu ile farklı renklerde olduğu durumlarda dolgunun değiştirilmesi gerekebilir.

Diş beyazlatma daha güzel gülümsemeye sahip olmamızı sağlayan dişe ve çevre dokulara zarar vermeyen bir işlemdir. Günümüzde değişen estetik beklentiler ile beyaz dişlere sahip olmak toplum olarak güzellik kriterlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Diş hekimliğindeki diğer tedavilerin aksine beyazlatma işlemi daha ağrısız ve rahat bir estetik diş hekimliği uygulamasıdır. Hasta açısından beyazlatma için ilk randevuda dişlerin yüzeyine diş taşı temizliği ve diş üstündeki lekelerin temizlenmesi için dişe parlatma işlemi sonrasında beyazlatma tedavisi uygulanır.

Diş beyazlatma işlemi dişe zarar veren bir işlem değildir. Diş minesi %97 inorganik yapı dediğimiz minerallerden oluşmaktadır ve canlı hücre içermeyen bir dokudur. Mine yüzeyi dişin içine doğru devam eden gözenekler içerir. Zamanla tıkanan gözenekler ve kirlenen diş yüzeyi diş rengini değiştirir. Daha beyaz bir gülümseme için bu lekeli yüzeyin ve tıkanmış gözeneklerin açılması gerekir. Beyazlatma tedavisi dentin dokusu ve diş eti çekilmesi olan hastalara uygulanmaz.

Diş beyazlatma “office bleaching” ve “home bleaching” olmak üzere ikiye ayrılır. Office bleaching yöntemi diş hekiminizin muayenesinde uygulanmaktadır ve daha hızlı sonuç vermektedir. Home bleaching ise evde uygulanan ve evde diş beyazlatma yöntemi de denilen nispeten daha uzun süren tedavi yöntemidir. Ev tipi diş beyazlatma klinikte uygulanmamasına rağmen uzman diş hekimi gözetiminde ve onayı ile uygulanmalıdır. Her iki diş beyazlatma yöntemi de aynı etken malzemenin farklı konsantrasyonları uygulanarak yapılır.

Office bleaching işlemindeki diş beyazlatma uygulaması, kişiye göre bir ya da birden fazla randevu sürebilmektedir. Diş beyazlatma işleminde önce diş etleri izole edilir ve korumaya alınır. Bu şekilde dişetlerinin beyazlatma malzemesi tarafından yakılması engellenir. Beyazlatma malzemesi dişetinde kalıcı hasara sebep olmaz ama diş etine sızması durumunda hastaya acı verir. Daha sonra diş minesi yüzeyi üzerine beyazlatma etkisi olan jel uygulanır. Diş beyazlatmasında 15 er dakikalık seanslar şeklinde yapılır. Diş minesi üzerine uygulanan jelin aktive olması için lazer gibi özel ışık kaynakları kullanılır. Kullanılan özel ışık kaynaklarının dişe hiç ısı vermeyen ve böylelikle dişe zarar vermeyen çeşitleri tercih edilmektedir. Lazerle beyazlatma dişin renklenme durumuna göre bir buçuk saat ile iki saat arasında sürer.

Dişlerimiz pek çok farklı katmandan oluşmaktadır. Bu katmanların en üst kısmında bulunan ve dişlerimizi fırçaladığımızda temizlediğimiz katmana diş minesi adı verilmektedir. Diş beyazlatıcı jeller diş minesine zarar vermeyecek özel materyallerden yapılmaktadır. Fakat minenin altındaki dentin tabakası minedeki çatlaklar nedeniyle açılmış olabilir.
Dişeti çekilmesi olan hastalara beyazlatma tedavisi uygularken kök yüzeyi açılmış olduğu için çok dikkatli olunmalıdır.
Diş eti hastalığı olan kişilere beyazlatma işlemi diş eti sağlığına kavuşana kadar yapılmaz.
Diş yüzeyinde çok fazla girinti çıkıntı olduğu ve inatçı diş lekelenmelerinde başarılı sonuç alınamaz.
Bu durumlarda diş beyazlatma jeli dişe zarar verebildiğinden beyazlatma işlemine başlamadan önce dişlerinizin diş hekimi kontrolünden geçmesi önem taşımaktadır. Neticede dişlerinize yapılan hiçbir işlemi uzmanına danışmadan yaptırmamalısınız.

Diş beyazlatma sonrasında 2 gün azalarak devam eden diş hassasiyeti oluşur. Dişlerde sızı şeklinde hissedilen hassasiyet nefes alıp vermede, soğuk-sıcak beslenmede artar. İşlem sonrasında ağrı kesici ile sızı geçirilebilir. Diş gözeneklerini tükürük içerisindeki mineraller tıkayarak hassasiyeti giderirler.

Diş beyazlatma işlemi sonrası özellikle dikkat etmeniz gereken bir konu olmamasına rağmen, diş lekelenmesine yol açan sigara, kahve, çay, kırmızı şarap gibi gıda tüketimini azaltmalısınız. Bunun dışında dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya devam edebilirsiniz.