Diş Çekimi / 20 Yaş Dişi Çekişi

Yirmilik diş; ağızda diş dizisinin en sonunda yer alan ve 17-22 yaşlar arasında çıkan dişlerdir. Akıl dişi olarakta bilinen bu dişler; sürme zamanlarından dolayı 20 lik diş olarak adlandırılmışlardır. Genellikle tüm insanlarda bulunmasına rağmen bazen bir kaçı yada hiçbirisi bulunmayabilir.

Gençlik dönemlerinde çıktıkları için, genelde yer darlığından dolayı ya gömülü kalırlar veya üzerindeki diş etinin iltihabı sonucu ağrı ve acıya neden olurlar.

Sağlıklı olarak yerini almış olan dişlerin çekilmesi genellikle gerekmez. Ancak çenedeki pozisyonuna ve komşu olduğu dişlere zarar verip vermemesi durumuna göre bu dişlerin çekimi düşünülebilir.

Bu dişlerin sürmeye başladığının en önemli belirtisi çenenin en arka bölgesinde belirmeye başlayan sertliktir. Zamanlar bu sertlik alttan gelen dişin baskısı ile birlikte patlar ve dişin ucu ağız içerisinde görülmeye başlar. Ayrıca panoramik çene röntgenide dişin pozisyonunu belirlemeye yardımcı olur.

Çene röntgeninde tespit edilen dişlerin çıkma sürecinde çenede yeterli mesafede boşluğun bulunması, karşı dişle olan ilişkileri ve komşu dişin durumu gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak tamamen çene kemiği içerisinde gömük kalmış 20 lik dişlerin ise çekilmesinde yarar vardır.

Zamanında gerekli tedaviler yapılmayıp erken dönemde çekilmiş azı dişler nedeni ile ağızda diş eksikliği varsa, dişin çekiminden ziyade korunması için gerekli tedavilerinin yapılması gereklidir. Bu boşluğa ilerleyen dönemlerde bir köprü diş protezi yapılması gerekli olduğu durumlarda, yirmi yaş dişleri, köprü ayağı vazifesi göreceklerdir. Çekilmesi durumunda köprü diş protez uygulama şansı olamayacağı için bir hareketli protez uygulaması gerekebilir.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası
Operasyon sonrası meydana gelen ağrı ve şişlik miktarı yapılan ameliyatın mahiyetine ve çekilen dişin pozisyonuna bağlı olarak değişebilir.

Ameliyattan sonra şunlara dikkat etmelisiniz:

Ameliyat sonrası 3-7 gün kadar hafif bir ağrı ve şişlik görülebilir. Nadirende olsa bu şişlik yanağa kadar yayılabilir.
İşlemden sonra soğuk uygulaması şişlik oluşumunu azaltabilir.
İlk bir kaç gün yumuşak ve ılık yiyecekler tüketmelisiniz. Sıcak gıdalar ve alkol kullanmayın.
Kan basıncınızı artırabilecek egzersiz ve uğraşlardan kaçınmalısınız, henüz iyileşmemiş yarada kanamaya neden olabilir.
Sigara kullanımı; pıhtı oluşumunu ve iyileşmeyi bozar. Bir kaç gün bırakmayı düşünün.
Mümkünse ameliyat gecesi erken yatın ve daha uzun uyuyun.