Kanal Tedavisi

Diş hekiminiz veya Endodontist kök kanal tedavisi gerektiğini söyledi mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Her yıl milyonlarca diş köküne kanal tedavi veya endodontik tedavi yapılır. Kanal tedavi ile ilgili sizi rahatlatmak ve gülümsemenize yardımcı olmak için bu yazıyı sizin için derledik.

Başarılı bir kanal tedavisinde amaç dişi ağızda uzun bir süre ağrısız semptomsuz tutmaktır. Diş hekimliğinde endodonti anabilim dalı kanal tedavisi ile ilgilenir. Son yüzyılda gelişen teknoloji ile diş kanal tedavisi başarı oranı çok artmış olup kanal tedavisi sonrasında tekrarlayan diş iltihapları çok azalmıştır.

Diş kanal tedavisi başarı oranı işlem öncesi dişin tedavi için doğru değerlendirilmesi, diş içindeki iltihaplı dokunun tamamen uzaklaştırılması ve işlem sonrası kanal tedavisi görmüş dişe yapılacak doğru bir restorasyon seçimi ile artar.

Dişin kanal tedavisi için karar verilmeden önce gece ağrısı yapıp yapmadığı, kendi kendine zonklama tarzı ağrısı olup olmadığı, soğuk-sıcak ağrısı gibi yönlerden değerlendirilmelidir. Ayrıca dişte apse yada şişlik varsa röntgen ile mutlaka kontrol edilmelidir.

Dişte kanal tedavisi işlemi sırasında dişin içindeki tüm iltihaplı ve çürük dokular temizlenmelidir. Kanal tedavisinde mekanik ve kimyasal olmak üzere 2 çeşit temizlik işlemi uygulanır. Mekanik temizlikte dişin içindeki tüm çürük dokular kazılarak temizlenir. Kimyasal temizlikte özel sıvılarla diş içi kanal yapısı yıkanır ve kurutularak diş doldurma işlemine hazırlanır.

Kanal tedavisi sonrası diş canlılığını kaybedeceği için daha kırılgan bir yapıdadır. Ayrıca kanal tedavisi gören diş tedavi öncesi çürük kırık gibi sebeplerle çok fazla diş minesi kaybettiği ve tedavi sırasında diş dentin dokusunun belirli bir kısmı uzaklaştırıldığı için işlem sonrasında çok az bir diş kalır. Bu kalan diş dokusu üstüne yapılacak dolguyu taşıyabilecek kadar dayanıklı olmadığı için uzun dönemde dişte sızdırma ,dişin desteksiz kalan sert duvarlarında çatlak-kırık yada dolgunun kenarlarından sızdırma oluşur.

Kanal tedavisi sonrası dişin sızdırmaz bir şeklide doldurulması çok önemli olup başarı oranını arttırmaktadır. Kanal tedavisi sonrası dolgu tedavisi kanal tedavisi kadar önemlidir. Diş dolgusu ile kaybedilen eksik diş dokusu tamamlanır ve kalan diş dokusu dolguyu da çiğneme sırasında taşır. Eğer eksik diş dokusu fazla ise kanal tedavisi sonrası dişe post dediğimiz diş kanalı içine yerleştirilen fiber çubuklardan yerleştirilmesi sonrasında kaplama yapılması gerekir. Kanal tedavisi görmüş dişler köprü yapılacak bölgede ise mecbur olmadıkça köprü ayağı olarak değerlendirilmemesi gerekir.

Dünya Diş Hekimliği Birliği tarafından kanal tedavisi sonrası kaplama tedavisi ile dişin tedavisinin bitirilmesi tavsiye edilmektedir.

Diş kanal tedavisi diş hekimliğinde son yüzyıldaki teknolojik gelişmelerden dolayı artık daha ağrısız ve konforlu bir tedavi yöntemidir. Dijital anestezi yöntemleri ile hem ağrısız-acısız tedavi imkanı sağlanmış hem de işlem tek seansda bitirilebilir hale getirilmiştir.

Kanal tedavisi fiyatları kanal yapılacak dişe göre değişiklik göstermektedir. Azı dişi kanal tedavisi fiyatları ile ön diş kanal tedavisi fiyatları değişiklik göstermektedir. Diş tedavi ücretleri dişin kök sayısına göre belirlenir.Azı diş kanal tedavi fiyatları diğer dişlerden daha fazladır. Kanal tedavisi fiyatları her yıl diş hekimleri odası tarafından belirlenir.