Diş Beyazlatma / Diş Taşı Temizliği

Diş taşı ve diş eti hastalığının varlığının boyutuna göre, diş taşının nasıl temizleneceği, tedavi şekli ve süresi değişkenlik gösterir.

Diş Beyazlatma, diş taşı temizliği sonrası çeşitli klinik beyazlatma ajanları ile diş renginin 3 tona kadar daha açık bir renge döndürülmesidir. Klinik ajanların Diş Hekimleri tarafından uygun hasta ve uygun uygulama yöntemi ile uyguladıkları seanslar ile hasta memnuniyeti sağlanmaktadır. Tek seferde beyazlamayan dişler için 2. veya 3. Seanslarda uygulanabilir.

Diş taşları kavitron denilen ultrasonik cihazlar ve periodontal küretlerle temizlenir.

Aşırı bir dişeti rahatsızlığı ve diş taşı tutulumu yoksa anesteziye gerek kalmadan yani iğnesiz bir şekilde temizlik yapılabilir. Böylesi bir diş taşı temizliği yaklaşık yarım saat sürer. Bu işleme detertraj denir.

Bazen o kadar diş taşı olur ki diş taşının nasıl temizleneceği iyi bir planlama ve çalışma gerektirir. Anestezi altında her dişi ve diş eti altındaki bölgeleri tek tek temizlemek gerekir. Bazı dişler için cerrahi olarak diş eti açılıp altındaki kökler temizlenir. Bu durumda haliyle işlem süresi ve seans sayısı artar. Bu işleme de küretaj denilir.

Diş beyazlatma kalıcı değildir. Ancak süre anlamında bireyin diş beyazlatma işleminden sonra hekimin önerilerini uygulaması gerekir. Sigara, kırmızı et, kırmızı şarap, cola, çikolata tarzı renkli yiyecek ve içeceklerden 1 hafta uzak durulması önerilir. Diş minelerinin hücreleri beyazlatma ajanı nedeni ile açık olduğu için renklenme olabilir. Bu konulara dikkat edildiğ sürece 1 yıl kadar dişlerinizi bembeyaz kullanabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin İletişim Sayfamızdan Bize Ulaşabilirsiniz.